Szczerze mówiąc , odwiedzić te miejsce bez przewodnika to jak pić kawę late bez mleka

Masada stała się symbolem narodu niezłomnego, ludem niepokonanym, choć upokorzonym, uciskanym, deptanym i pokonanym we wszystkich bitwach. Z jednej strony jest to symbol obrony twierdzy bez odwrotu, ponieważ nie ma gdzie się wycofać. Z drugiej strony dusza nigdy nie podda się. 

Historię Masady poznaje się z książki „Wojny żydowskie” napisanej przez Josepha Ben Matityahu, to jedyne źródło historii upadku Masady. Według Józefa Flawiusza, pierwszym, który zbudował fortyfikację na Masadzie w 142 r.pne, był Jonathan Najwyższy Kapłan, który otrzymał tę rolę od Aleksandra Blasa (jest przypuszczenie, że to Aleksander Yanai – Jonathan).
Hasmoneanie założyli sześć fortów na pustyni, z północy na południe.

Forty powstały ze względu na bliskość drogi i przejęcie kontroli nad nią.  Herod odziedziczył państwo Hasmoneuszy i odnowił ich forty 

W 66 n.e., Sakirakim – heb. nożownicy spowodowali zamieszki w Jerozolimie. Byli oni grupą ekstremistycznych i agresywnych Żydów, którzy sprzeciwiali się panowaniu Rzymian w Palestynie, nie wahali się dźgać nikogo, kto współpracował z Rzymianami, a także dźgali Żydów.
W 66 r. ich grópa pod dowództwem Menachema Bena Jehudy Galilei najechała Masadę, przejmując magazyny broni, które były tutaj od czasów Heroda.Sikhowie uciekli z Jerozolimy do Masady i przetrzymywali ją od 66 do 74 lat. Ich dowódcą  w Masadzie był Elazar Ben Yair.

Według Józefa Flawiusza, 967 Sikhów siedziało w Masadzie, w tym członkowie ich rodzin.
Tytus podbił Jerozolimę w 70. Po zniszczeniu trzech fortec pozostała Masada. Zimą 74 roku (i prawdopodobnie nie w 73, jak wcześniej sądzono),  Flaviusa Silvy,  jako dowódca dziesiątego legionu oblegał Masadę. Przybyło około 8000 rzymskich żołnierzy, więcej niż liczył standardowy legion i tysiące oddziałów pomocniczych . Historię zdobycia Masady zobaczysz na filmiku.

Załączam kilka zdjęć z Masady 

Łaźnia naciśnij na "Łaźnia " i znajdziesz opis funkcjonowania łaźni rzymskiej
Jedno z obozów rzymskich
Kamyki "loteria śmierci"
Zbiornik wody na górze
Kolombarjum – miejsce chodowania gołębi
Zamek- Dom Heroda
Nasyp Rzymski który służył do zdobycia twierdzy