Ofiara paschalna wspólnoty samarytańskiej odbyła się w tym roku 14 Ijar (wieczorem 25 kwietnia 2021 r.). Ci, którzy nie starali się dotrzeć do góry Gerizim wcześniej – جبل جرزيم (po Samarytaninie „bulgotanie” bez pożytku) – duży grzbiet górski na południe od miasta Nablus. Park Narodowy Mount Gerizim znajduje się na górze Gerizim (Mount Bracha). Szczyt góry znajduje się 886 m npm i wznosi się na wysokość ok. 450 m nad otoczeniem. Członkowie religii samarytańskiej trzymają się tego, co jest napisane tylko w Torze (bez innych książek i dodatków), a Samarytanie mają własną wersję świąt żydowskich Zasady religii samarytańskiej
 Zasady ich wiary są wyrażone w tym krótkim sformułowaniu:
 "Zaufałem Tobie, Panie, i Mojżeszowi, synowi twemu Amramowi, słudze Twemu, świętej Torze, na górze Gerazim Beit El, w dniu pomsty i pokoju." (Księga Kronik I, rozdział 5, wersety 29-11)
 Samarytanie z Holonu

 Społeczność Samarytan liczy obecnie około 700 osób i jest uważana za najmniejszą społeczność na świecie. Połowa członków społeczności mieszka w Holonie w Izraelu, a druga połowa na górze Gerizim w Samarii na terenie Autonomi palestynskiej . Na siedem dni wszyscy Samarytanie w Holonie przenoszą się na Górę Garizim. Nawet że rodzina mieszka w Holonie ,jednak ma też prywatny dom na górze Garizim, z którego korzystają przez siedem dni Paschy. Ceremonia ofiarowania Paschy jest odpowiednikiem nocy Seder w judaizmie. Cała społeczność zbiera się wieczorem ubrana na biało. Wszyscy się zbierają wieczorem , nawet że większość baranków została poświęcona już w rogu placu. Błogosławieństwo Najwyższego Kapłana
 Najwyższy kapłan ogłasza jego błogosławieństwo czytając rozdział , w którym synowie Izraela nakazują składanie ofiary paschalnej – kiedy kapłan odczytuje zdanie „i zabija go”, to jest znak rzezi.

Ubój owiec – rozprowadzanie krwi na czole
 Upoważnieni rzeźnicy ubijaja okolo 50 owiece w jedną chwilę.

Jedzenie mięsa ofiary
 Każda rodzina zabiera jagnię do domu. Prawe ramię baranka jest zabronione zwykłym ludziom i tylko rodzina Cohen może jeść tę porcję podarowaną im przez inne rodziny.