https://www.biblijni.pl/Mt,5,3-12

Miejsce na mapiehttps://goo.gl/maps/spM2PNfPyrJ4AoKaA

Ewangelia https://www.biblijni.pl/Mt,5,1-2

Pierwsze chrześcijańskie miejsce upamiętniające "kazanie na górze" powstało w okresie bizantyjskim. Niewielki kościół zbudowany pod koniec IV wieku, na zboczu góry Nahum nad jaskinią (naprzeciwko Kościoła Chleba i Ryb w Tabgha). . Kościół został zniszczony na początku wczesnego okresu arabskiego – około 638 r.
Miejsce pozostaje w ruinach przez wieki, dopóki nie zostało odkryte w 1935 r. Przez wykopaliska archeologiczne mnichów franciszkańskich zajmujących się archeologią. W 1938 r. zbudowano nowoczesny kościół nieco wyżej .
Kościół jest zwykle budowany nad pozostałościami poprzedniego kościoła, aby stworzyć ciągłość, ale tutaj jest niezwykły przypadek: chociaż lokalizacja starożytnego budynku była znana, budynek został zbudowany kilkaset metrów od bizantyjskiego kościoła.
W kazaniu na górze wymiar fizyczny nie jest silny. To historia ideałów, pięknych i wzniosłych pomysłów, coś duchowego. Aby zainspirować odwiedzających podczas wizyty w kościele, budowniczowie postanowili podkreślić krajobraz, aby ich obecność fizyczna był tak wysoka, jak to możliwe. Wspinaczka na wysokość daje więcej inspiracji ze względu na widok, który się rozwija z tego miejsca. Pomimo rozłączności między nową strukturą a pozostałościami, ważne jest, aby zobaczyć pozostałości, aby istniało ciągłe połączenie z przeszłością.
Antonio Berlotzi, architekt, który zaprojektował kościół (tablica pamiątkowa z płaskorzeźbą wytłoczoną na górze Tabor), współpracował z franciszkanami. Barlotzi zaprojektował i odnowił wiele budynków w Izraelu. Wśród zaprojektowanych przez niego budynków: Kościół Wszystkich Narodów (Getsemani) na Górze Oliwnej, Kościół Przemiany na Górze Tabor, Kościół Nawiedzenia w Ein Kerem, Kościół Dominus Flevit na Górze Oliwnej, Niedzielny Kościół Dłoni w Peggy House oraz Kościół Błogosławieństwa na Górze Nahum.
Struktury, które zaprojektował, są różne i niepowtarzalne. Zasadą Barlotziego jest dostosowanie budynku do historii, połączenie ducha i materiału, aby każdy, kto wejdzie do kościoła, utożsamiał się z historią. Tutaj ambicją jest podkreślenie natury i krajobrazu, które zainspirowały Jezusa.
Kościół integruje się ze środowiskiem naturalnym. Lokalny kamień bazaltowy – Dolna Galilea charakteryzuje się mieleniem bazaltu w połączeniu z kredą. Miedziana kopuła – w kolorze ciemnozielonym, łączy się z roślinami i Morzem Galilejskim. Wokół kościoła znajduje się taras krajobrazowy, w którym można zainspirować się, a wewnątrz kościoła znajdują się panoramiczne okna.
Innym motywem są osiem wierszy ( według Ewangelii) – budynek odzwierciedla liczbę wierszy i nawiązuje do treści samych wierszy. Barlotzi wybrał ośmioboczną strukturę, aby wspomnieć o ośmiu wersetach. Istnieją inne ośmiokątne kościoły, ale tutaj kształt wynika z opowieści.
Kopuła kościoła jest zbudowana na ośmiu ścianach, a na każdej ścianie witrażu znajduje się wiersz z ewangelii po łacinie. Liczba osiem znajduje również odzwierciedlenie w podłodze – mozaikowa podłoga podzielona na 8 trójkątów. 7 z 7 cnót, cechy moralne, które każdy musi zachować, a ósma część znajduje się naprzeciwko wejścia, z napisem na cześć Jezusa: „Chwała niech będzie wam Chrystus” = Mesjasz.

Do dziś w tym kościele było dwóch papieży. Papież to pseudonim głowy Kościoła katolickiego:
• 1964 – Papież Paweł VI
• 2000 – Jan Paweł II
Benedykt XVI w 2009 r. był trzecim papieżem odwiedzającym Izrael ,ale nie był w tym miejscu .
Papieże pozostawili pamiątkowe upominki: szaty rytualne używane podczas mszy, szaty liturgiczne (liturgiczne = kult). Ubrania są eksponowane w gablotach, po wewnętrznej stronie holu wejściowego, po obu stronach drzwi. Odwiedzający tutaj podążają także za Jezusem i papieżami.

[contact-form-7 id="6" title="Kontakt"]