Przepiękna przyroda Izraela z zabytkami sprzed 3000 lat tworzy unikalne przeżycie

Rodzina Dan w Biblii

Zgodnie z historią opowiedzianą w Biblii, członkowie plemienia- rodziny Dan mieli zamieszkać w centralnym Izraelu, ale nie byli w stanie wytrzymać presji ze strony Filistynów mieszkających wzdłuż wybrzeża morza Śródziemnego .Dlatego rodzina Dan osadziła się na północy . Według Pisma Świętego, Jeroboam stworzył tam „miejsce kultu” i złotego cielca. W centrum osady znaleziono pozostałości imponującego ołtarza rytualnego. Fascynującym odkryciem z okresu Izraelitów jest fragment bazaltowej tabliczki z inskrypcją z czasów Ben-Hadada I, króla Aram Damaszku.  Dom Davida wspomniany w inskrypcji . Naukowcy doszli do wniosku, że Ben-Hadad używał go, aby pochwalić się swoim zwycięstwem nad Domem Dawida. To pierwszy pisemny ślad Domu Dawida, datowany na drugą połowę IX wieku p.n.e.

brama w Tel dan sprzed 3000 lat

„Brama Abrahama” jako zabytek architektury jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wał i Brama Kananejska („Brama Abrahama”). Od bramy Kananejskiej ścieżka wiedzie na północ i dociera do wielkiego wału otaczającego osadę ze środkowego okresu epoki brązu II (1750-1550 p.n.e). Wał ma wysokość ponad 10 m. Zbudowany z warstw błota, kamienia, żwiru i innych materiałów, a szerokość jego podstawy wynosiła 60 m lub więcej! Jednak najbardziej ekscytującym odkryciem w tej części Tel jest kompletna brama z łukowym nadprożem. Brama chroniona przez okrągły i półprzezroczysty pawilon. Brama zbudowana z cegieł mułowych i składała się z trzech łuków. Odkrycie to ma ogromne znaczenie, ponieważ jest to właściwie jedyny dowód na to, że w tak dawnych czasach człowiek wiedział, jak budować łuki. Do odkrycia bramy w Tel Dan (1979) naukowcy zakładali, że w czasach Kananejczyków łuki jeszcze nie były znane. 

Brama Abrahama

Ekspozycja starożytnych cegieł mułowych na działanie powietrza narażała je również na uszkodzenia naturalne: zimorodkowate i zimorodki żerowały w gniazdach, osy wykorzystywały materiały do ​​budowy swoich uli, a rośliny owijały się wokół cegieł i zaczynały zmniejszać ich stabilność. Aby chronić starożytną bramę, Organ ds. Przyrody i Parków Izraela ustawił nad nią pawilon, a w ramach specjalnej operacji zdjęto ścianę podtrzymującą go. Pęknięcia w konstrukcji bramy zostały naprawione. Elementy ściany powróciły na swoje miejsce. Brama wzmocniona przy użyciu zaawansowanych metod konserwacji znalezisk archeologicznych i dzięki ścisłemu przestrzeganiu starożytnych metod budowlanych. 

Przy Bramie jest plac z ławkami dla gości. Pozwalają one w wolnym czasie cieszyć się jednym z cudów archeologii w Izraelu. 

4. Beit Ussishkin w kibucu Dana – Muzeum z eksponatami z okresu X wieku p.n.e.