mozaika w synagodze ,z okresu Drugiej Świątyni, w Cesarii

Budynek skierowany na południe, betonowa mozaika niskiej jakości, bez figur, roślin i zwierząt, tylko geometryczne kształty. Znaleziono strony z inskrypcjami w języku hebrajskim, inskrypcję zawierającą czuwanie kapłańskie – wniosek, że była to synagoga.
Według dr Nahuma Sagiva odsłonięta dziś podłoga pochodzi z okresu bizantyjskiego i nie ma znaczenia dla żadnego z etapów synagog. Nie ma wątpliwości, że były tu synagogi przynajmniej od III wieku naszej ery i okresu bizantyjskiego i zakłada się, że istnieje synagoga z okresu drugiej świątyni (W przeważającej części miejsce święte zachowuje swoją świętość i jest używane w różnych momentach jako miejsce święte).

W 66 r. Ciąg wydarzeń w pobliżu synagogi w mieście wywołał zamieszki krwi między Żydami a obcokrajowcami, co zapowiadało początek Wielkiego Buntu. Synagoga w Cezarei została później nazwana w Talmudzie Jerozolimskim „Cantera z Demordata”, nie tylko dlatego, że rozpoczęła się tutaj wielka rewolucja w Rzymianach, która doprowadziła do zniszczenia Drugiej Świątyni, ale także z powodu zakończenia rewolucji Bar Kochba w 135 r.
Joseph Ben Matityahu opisuje wydarzenia w synagodze w swojej książce „Wojna żydowska

W 66 r. Rzymski komisarz podróżował z Cezarei. Grecy mieszkali we foyer synagogi. Żydzi próbowali kupić przejście, ale pewnej soboty w jego holu zabito gołębie greckie. Była prawie walka i komisarz interweniował.
Żydzi zabrali z synagogi zwoje Tory i przenieśli się do Narbaty, zidentyfikowanej w dolinie Dotan w Samarii. Zastępca komisarza skorzystał z operacji wydawania książek Żydów, aby wziąć odpowiedzialność za to, co się wydarzyło.
Podczas buntu Bar Kokhba Cezarea była główną bazą zaopatrzenia armii rzymskiej, a następnie stracono niektórych z dziesięciu królów królewskich, w tym rabina Akiwy.
Cezarea jest zwolniona z datków i dziesięciny (micwy, które zależą od ziemi, według Raitha Dathumin), a następnie siedzą tam mądrzy Żydzi. Cezarea ma żydowską historię.

[contact-form-7 id="6" title="Kontakt"]