Miejsce na mapie 

https://goo.gl/maps/HX5Cq2noMP4hNqHZ6

Ewangelia Mateusza https://www.biblijni.pl/Mt,17,1-8 

Godziny otwarcia: 8:00–11:45, 14:00–16:45

Widzimy trzy anioły i ich metamorfozę.
Powiązane z Jezusem:
Dziecko – wcielenie, narodziny (będzie to mięso),
Święty chleb, kielich, kukurydza i
klastry winorośli – Eucharystia (chleb i wino stają się ciałem i krwią Jezusa)
Ofiara – bażant (cierpienie) i śmierć
Pusty grób -[ Revival (Dead staje się żywy)]?

Góra Tabor znajduje się w miejscu spotkania różnych obszarów geograficznych. Na górze Tabor jeden z odcinków Drogi Maris prowadzącej wzdłuż morze Śródziemnego, w okolicy Megiddo skręca na wschód i biegnie na północ.
Ze względu na położenie i formę, góra została poświęcona judaizmowi, chrześcijaństwu i islamowi. Arabska nazwa góry to Jabal a-Tur ( po arabsku A-tor). Górę nazywa się równie: Góra Oliwna, Góra Tłuszczów i góra Synaj.

Na górze Tabor miała miejsce transmutacja Jezusa . 0d IV wieku była to szeroko rozpowszechniona i powszechnie akceptowana tradycja , że właśnie tutaj na górze była transmutacja Jezusa . Niektóre powody wyboru Tabor:
1. Znaczenie góry w judaizmie jest pozytywnie wspomniane w tradycjach Chazal i kilkakrotnie w Biblii. Zwycięstwo proroka Debory i Barak nad armią Sisery. Walka zaczęła się tutaj. Bitwa została opisana w Sędziach D, a także w rozdziale Śpiew Dwora, o którym mówi się, że podąża za zwycięstwem rozpoczętym w Taborze. To nie tylko zwycięstwo militarne, ale boska pomoc, a chrześcijaństwo przejęło tę historię.
2. Jego specyficzny, zaokrąglony kształt.
3. Lokalizacja i wygodny dojazd. Znajduje się na trasie pielgrzymów, między Nazaretem a Kinneret (Jezioro Galilejskie).

Na górze znaleziono pozostałości kilku kościołów z IV wieku, początku okresu bizantyjskiego.
W 1101 r. krzyżowcy zbudowali w Taborze duży kościół dla upamiętnienia Przemienienia Pańskiego. Krzyżowcy chcieli zbliżyć się do przeszłości, a Bizantyjczycy byli bliżej czasów Jezusa. Krzyżowcy zbudowali także klasztor.
W 1187 r. wśród promieni hetyckich utracono kontrolę krzyżowców, a góra przeszła pod kontrolę miejsc pracy. Nie zniszczyli kościoła, ale budynek stał nieużywany.
W 1263 r. kościół zarządzany przez Bobrami Mameluków został zniszczony.
Obecne budynki w części zachodniej pochodzą z końca XIX wieku, a także wykopaliska. Kilka lat później, w 1919 r., zbudowano obecny kościół, który został otwarty w 1924 r..
Spaceruj po wejściu: na północy (po lewej) znajdują się ruiny klasztoru krzyżowców z XII wieku.
Po południowej stronie (prawej) znajduje się pomnik papieża Pawła VI, który odwiedził Izrael i to miejsce w 1964 r.

W kościele dają się zauważyć architektoniczne style z trzech okresów:
1. Nowoczesne – powyżej,
2. Okres krzyżowców,
3. Bizantyjskie – dół.

Barluzzi zbudował kościół na krzemionce: prostokątna konstrukcja z łukową przegrodą.
Barlozzi skopiował istniejący styl architektoniczny, syryjski (bizantyjski.) Kościół jest skierowany na wschód – wschód słońca przypomina zmartwychwstanie.

Na podstawie wystroju kościoła można prześledzić również wydarzenia:
• Z przodu, u góry, 3 trójkątne szczyty. Po środku jest dach głównej sali. Na szczycie po obu stronach jest dzwonnica. Fronton (przyczółek ) symbolizuje trzy szałasy, które Apostoł Piotr chciał zbudować dla Jezusa, Mojżesza i Eliasza. Środkowy szałas jest dla Jezusowi.
Na dole każdej wieży znajduje się kaplica, pokój wewnętrzny. Każda z kaplic jest poświęcona jednej postaci. Wieża Południowa – kaplica Eliasza, więc powyższa sukka jest dla Eliasza. W wieży północnej znajduje się kaplica i wieża Mojżesza.
• Transmutacji to potężne, boskie światło. Antonio Barluzzi  chciał zalać budynek światłem. Stworzył zadaszenie z alabastru (bahta), rodzaju gipsu, który istnieje w różnych kolorach i jest częściowo przezroczysty. Kręgi w kaplicy poniżej są z ciemnego alabastru. W suficie kościoła Antonio Barluzzi  wybrał jasny, złoty alabaster.
Kościół otwarto w 1924 r., a po pewnym czasie odkryto, że alabaster nie nadaje się do zadaszenia, ma wilgoć, a w środku jest zaciek. Dlatego Antonio Barluzzi  zainstalował miedziane płyty nad alabastrowym dachem, które chroniły przed wilgocią, ale z powodu miedzi efekt światła nie jest widoczny w kościele.
W dolnym filarze kościoła dwa dolne rzędy kamieni znajdują się w kościele krzyżowców.
Zaraz przy drzwiach wejściowych starożytne schody pod metalową szopą. Są to schody krzyżowców do krypty. Krypta znajduje się dziś w tym samym miejscu, z wyjątkiem tego, że schody krzyżowców nie są używane.
Krypta w języku greckim i łacińskim oznacza ukrycie. W architekturze chrześcijańskiej krypta jest ukrytym podziemnym pomieszczeniem, a w wielu miejscach święte wydarzenie jest uwiecznione w krypcie i jest najświętszą częścią. Często zdarza się, że krypta jest używana do pochówku i dla świętych męczenników

ELIASZ

Kaplica Eliasza
Kaplica jest poświęcona Eliaszowi. W Biblii Królewskiej (1, 18) opisano walkę Eliasza z prorokami Baala. Obraz w kaplicy: w tle góra Karmel. Dwa ołtarze: dla Baala i boga Izraela. Prorok Eliasz uczestniczy w przemienieniu. Historia Eliasza sugeruje i przygotowuje do przemienienia Jezusa. Motywy prefiguracji: góra Karmel, silne światło – ogień i boskie objawienie.
W kaplicy są:
Podłoga – bizantyjska mozaika z IV wieku era.
Później mozaika została odnowiona i osadzona w strukturze krzyżowców. Szczyt ściany południowej jest reliktem. Kaplica służyła jako miejsce pochówku w okresie krzyżowców. Pod łukiem znaleźli ludzkie szczątki.

MOJŻESZ

Kaplica Mojżesza
Wszystko nowoczesne od 1924 r. Nowoczesna podłoga w stylu bizantyjskim.
W oknie dysze z alabastru.
Nowoczesny mural koncentrujący się na różnych wydarzeniach z życia Mojżesza.
W centrum Mojżesz z tablicami, na tle góry Synaj ze światłem na niej, promiennym światłem na twarzy Mojżesza, boskiego objawienia. Jest to również zapowiedź przemienienia.
Po prawej gorejący krzak na początku misji Mojżesza. Po lewej woda wypływa ze skały.

[contact-form-7 id="6" title="Kontakt"]