Załączam mapę miasta – trasy pieszej w mieście z opisem miejsc wartych do odwiedzenia. Naciśnięcie na nazwę w kolorze niebieskim przeniesie Cię na stronę, na której znajdziesz rozszerzone informacje dotyczące tego miejsca.   Na dole tej strony znajdziesz formularz kontaktowy. 

(https://goo.gl/maps/23DohT8r3RqKbw6o9). 

Piękne miasteczko leżące nad Jeziorem Galilejskim. Proponuję poświęcić co najmniej pół dnia na zwiedzanie. Przedstawię tylko kilka wybranych punktów, które pomogą zapoznać się z historią miasta: zabytki z okresu rzymskiego, historia judaizmu, historia chrześcijaństwa, nawet armia Władysława Andersa odcisnęła tu swój ślad. Nie zalecam planować wycieczki w sobotę.

Tyberiada została założona nad Jeziorem Galilejskim w XIX-XX wieku n.e., niedaleko źródeł Hamatu, przez Heroda Antypasa (syna króla Heroda), który był wówczas władcą Galilei. Miasto zostało nazwane na cześć rzymskiego cesarza Tyberiusza. Zakładanie miasta Tyberiada napotkało opór ludności żydowskiej, ponieważ w okolicy znajdowało się wiele grobów. Ale Herod Antypas nie wahał się i kazał usunąć grobowce. Pomimo początkowego sprzeciwu, Żydzi zaczęli się tam osiedlać, a nawet zbudowali wspaniałą synagogę. Mogło to mieć wpływ na gospodarkę Tyberiady, a także można było wykorzystać znajdujące się na tym terenie źródła lecznicze.

Osadnictwo chrześcijańskie w Izraelu koncentrowało się w Galilei – szczególnie w Tyberiadzie i jej okolicach, w świętych miejscach chrześcijaństwa. Już w V wieku n. e w Tyberiadzie istniała wspólnota chrześcijańska. Krzyżowcy, którzy podbili Ziemię Izraela w XI wieku n. e, uczynili Tyberiadę stolicą galilejskich ksieży. Miasto nie było już centrum żydowskim, ale nawet w tym okresie istnieli żydowscy studenci, a także żydowscy rzemieślnicy i kupcy. Wiosną 1187 r. wojska saladyńskie zdobyły Tyberiadę i skończyło się osadnictwo żydowskie. Trzęsienie ziemi, które miało miejsce około 15 lat później, dokonało ostatecznego zniszczenia miasta.

Hamat Tibeterias – gorące źródła, odpoczynek, zabytki z I wieku n.e.

Berko Archeological Park [po polsku] zabytki miasta rzymskiego.

Castle Crusade [po polsku] – część murów z okresu osmańskiego.

Grób Majmonidesa Tyberiada, jak pamiętacie, jest jednym z czterech świętych miast w Ziemi Izraela, dlatego też nie brakuje tu grobowców. Najbardziej znany to grób Majmonidesa, rabina Mosze Ben Majmona.

Kościół św. Piotra – na deptaku koło Jeziora Galilejskiego. Można zobaczyć postać Marii Boskiej Częstochowskiej i kaplice zbudowaną przez żołnierzy armii Andersa.